Da zaokružim 2020. godinu sa meni dragih 20 knjiga, poređanih onako kako su dospevale u moje ruke:
Fredrik Bakman „Uznemireni ljudi“ (Laguna)

Bakman zauzima posebno mesto u mom srcu. Obožavam njegove junake. Ova priča je sjajna. Ljubav, gubitak, pljačka, borba za decu, nežnost, patnja, humor, neočekivani obrti, nada… Sve ovo je prisutno u romanu.
Kažu da čovekova ličnost predstavlja zbir njegovih iskustava. Ali to naravno nije istina, barem ne u potpunosti, jer kad bi naša prošlost bila sve što nas definiše, ne bismo bili u stanju da podnesemo sami sebe. Moramo imati priliku da sami sebe ubedimo da smo nešto više od grešaka koje smo počinili juče. I da predstavljamo svaki naš sledeći izbor i svako naše sutra.
Fredrik Bakman
Matijas Edvardson „Sasvim obična porodica“ (Laguna)

Odličan psihološki triler koji se bavi porodičnim odnosima. Zanimljiva kompozicija, tri priče, tri glasa ove porodice i različito doživljavanje istih događaja. Mnogo tajni i laži, a sve to zarad ljubavi. Nekad se stvarno možemo zapitati koliko poznajemo ljude koje volimo!
Bili smo obična porodica. Imali smo zanimljive, dobro plaćene poslove, širok krug poznanika i aktivno slobodno vreme u kome bi se našlo mesta, kako za sport, tako i za kulturu. Odjednom je pred nama bilo odraslo dete, i mislili smo da je brigama došao kraj. Naša porodica nikad nije bila skladnija. A onda se sve promenilo.
Matijas Edvardson
Rosa Montero „Uputstva za spasavanje sveta“ (Štrik)

Uputstva za spasavanje sveta ne postoje i nemoguće ih je sastaviti. Svako od nas mora naći sopstveni put da se izbori s demonima u sebi i oko sebe. Međutim, u svetu punom neizvesnosti, još uvek postoje univerzalne istine koje treba da sledimo, a jedna od njih je dobrota, što nam je u romanu i pokazala autorka. Prikazuju se teške sudbine četiri junaka, ali baš kad pomisle da su na dnu, pronaći će jedno drugo i pokazaće i sebi i nama da ipak vredi živeti i da je malo potrebno da bi se ispravile greške, haos i nepravda.
Lana Bastašić „Uhvati zeca“ (Booka)

Fantastičan roman čije se pripovedanje odvija u dva toka, naizmenično se smenjuju prošli i sadašnji život dve prijateljice. Njihov ponovni susret, posle dvanaest godina, pomaže nam da upoznamo njihov složen odnos. Odrastanje, sazrevanje, lomovi, odlasci…
Imaš nekoga i onda ga nemaš. I to je otprilike cela priča. Samo što bi ona rekla da ne možeš imati drugu osobu.
Lana Bastašić
Nakon dvanaest godina potpune tišine, ponovo čujem njen glas. Mogu da kažem samo jednu jedinu reč – Lejla. Njeno ime je naizgled bilo bezazleno, sićušna stabljika usred mrtve zemlje. Iščupala sam ga iz svojih pluća misleći da je to ništa. Ali s tom je nedužnom grančicom izronilo iz kaljuge najduže i najdeblje korenje, cijela šuma slova, reči i rečenica. Čitav jezik sahranjen duboko u meni, jezik koji je strpljivo čekao tu malu riječ da protegne svoje okoštale ekstremitete i ustane kao da nikad nije ni spavao. Lejla.
Lana Bastašić
Elif Šafak „10 minuta i 38 sekundi na ovom neobičnom svetu“ (Laguna)

Kažu da nakon smrti mozak radi još nekoliko minuta. Sigurna sam da se svako od nas pita o čemu li se razmišlja u tim minutima i kakve se slike pojavljuju. Junakinja ovog romana je ubijena i baš ovi minuti su posvećeni delovima njenog života, od detinjstva pa do smrti. Njen život je, s jedne strane, prožet zlostavljanjem, odbacivanjem i nerazumevanjem, a sa druge, ljubavlju i poštovanjem njenih pet prijatelja.
Miodrag Majić „Ostrvo pelikana“ (Vulkan)

Priča o mladim Romima i njihovoj velikoj i nesrećnoj ljubavi, koja nije mogla biti sačuvana u društvu u kome je sudbina pojedinca beznačajna. Priča o jednom sudiji, njegovoj odluci, savesti i teretu koji nosi zbog odluke, i jednoj novinarki koju je upravo ta presuda vinula u nebesa… Potresna priča puna bola, tuge i nesreće.
Otkriću ti nešto što će te možda iznenediti. Sudbinske kockice se ne poklope lako, čak ni kada je nesreća u pitanju. Nije dovoljno biti samo nevoljnik i sirotan. Pored svega toga, potrebno je baš nemati sreće. A Ajša je baš nije imala.
Miodrag Majić
Madlin Miler „Kirka“ (Laguna)

Volim grčku mitologiju, a ovaj roman je veličanstvena obrada mita. Priča o izdržljivosti, snazi i hrabrosti! Kći Helija, boga sunca, Odisejeva ljubavnica, čarobnica, a uz to i ćerka, sestra i majka. Da li će ostati uz bogove od kojih je potekla, ili uz smrtnike koje je zavolela?
Dejan Tiago Stanković „Zamalek“ (Laguna)

Roman najpre podseća na putopis, govori o jednoj velikoj zemlji i kulturi, njenim doseljenicima, bogatašima, siromašnim predgrađima. Poglavlja su kratka i mogu se čitati kao zasebne priče. A onda se razvija i priča o jednoj antikvarnici koju su vodili Kosta egiptolog i njegova poćerka Ana, sve dok kismet (usud, sudbina, kob) nije odlučio drugačije.
Šandor Marai „Sveće gore do kraja“ (Laguna)

Klasik moderne evropske književnosti. Roman koji govori o prijateljstvu, izdaji, ljubavi, prolaznosti i smrti. Stari general očekuje čoveka koji mu je nekad bio najbolji prijatelj, a poslednji put su se videli pre četrdeset jednu godinu. Susret evocira bolne uspomene na incident u lovu, na odlazak bez pozdrava, na ženu koju su obijica volela… Preporuka, od srca!
Četrdeset jedna godina je užasno mnogo vremena. Razmislio si dobro, je l’ tako? Onda si se vratio jer nisi mogao drugačije. Obojica smo znali da ćemo se još jednom sresti, i da će onda biti kraj. Kraj života i, naravno, svemu onome što je do tada našim životima davalo sadržinu i napetost. Jer u ovakvoj tajni, koja se pritajila između nas, ima neobične snage. Sagoreva tkanje života, kao zli zraci, ali u isto vreme daje životu napetost i stupanj topline. Ta tajna te prisiljava da živiš… A čovek živi dok ima posla na zemlji.
Šandor Marai
Elena Ferante „Lažljivi život odraslih“ (Booka)

Sa nestrpljenjem i uzbuđenjem čekala sam roman, i moja očekivanja su potvrđena. Mnogo kompleksnih tema izrečeno je otvoreno i direktno. Jedna, naizgled, savršena porodica ima svoje laži i svoje tajne. Miran život trinaestogodišnje devojčice se raspada kada otac izgovara rečenicu koja će dovesti do sumnje, a onda se gubi poverenje, otkrivaju i započinju laži…
Lažljivi život odraslih, a onda i njihovih potomaka.Teško se izlazi iz tog začaranog kruga!
Nadija Hašima „Biser koji je slomio školjku“ (Laguna)

Žene u Avganistanu su nesrećne, sputane i bespomoćne. Ćute, trpe i gutaju zarad mira i spasenja. Iste te žene jake su i bore se. Život im je pakao i večita borba. Ne dozvoljavaju da budu poražene i ponižene. Svaka od njih je biser i svaka se bori da slomi svoju školjku. Roman koji se čita u jednom dahu.
Dženet Skeslin Čarls „Pariska biblioteka“ (Laguna)

Roman je zasnovan na istinitoj priči iz Drugog svetskog rata, o hrabrim bibliotekarima Američke biblioteke u Parizu. Već sam naslov privući će ljubitelje knjige, ali ova priča ne govori samo o moći knjige, u njoj ima i ljubavi, prijateljstva i mnogo hrabrosti. Roman prati dva vremenska toka. Jedan prikazuje Pariz, 1939. godinu, mladu zaljubljenu devojku koja radi u biblioteci i čiji se život menja kad nacisti uđu u Pariz. Druga priča je smeštena u Montanu, 1983. godine i prati život jedne tinejdžerke, koji počinje da se menja kada upoznaje stariju ženu iz susedstva.
Lisa Tadeo „Tri žene“ (Booka)

Autorka u svojoj belešci kaže da ova knjiga nije beletristika. Ove tri žene su stvarne, one su otvoreno i bez ustezanja ispričale svoje priče u kojima otkrivaju istine o ženama, žudnji i želji. Jedna je tinejdžerka koja je imala nedozvoljenu vezu sa svojim profesorom engleskog; druga je domaćica i majka, nezadovoljna brakom i gladna ljubavi, spremna za avanturu sa bivšom simpatijom; treća uspešna i srećno udata za čoveka koji uživa da je posmatra dok je sa drugim muškarcima. Čitajući ove priče shvatate koliko je hrabrosti trebalo ovim ženama da otkriju svoje najdublje tajne i želje.
Sali Runi „Normalni ljudi“ (Geopoetika)

Roman se čita sa lakoćom i u potpunosti se uvlači pod kožu. Prikazuje se ljubav dvoje mladih, snažna, strasna i silna, a opet bolna i nemoguće ostvariva. Roman o ljubavi, ali i klasnim razlikama, porodičnom nasilju, anksioznosti, uticaju sredine, edukaciji. Večito lutanje i traganje za sobom. Sigurno ćete se pitati šta ovo dvoje mladih žele od ljubavi i od života!
Naomi Novik „Iskorenjena“ (Orfelin)

Roman je dobio nekoliko nagrada za najbolji roman iz oblasti fantastike. Autorka čitaoce vodi u svet slovenske mitologije, a roman je baziran na poljskim i ruskim pričama koje je autorka slušala od svoje majke. U njemu ima kraljeva, čarobnjaka, veštica i magije. Uzbudljiv, napet, puna neočekivanih obrta, emotivan…
Jednom u deset godina održava se ceremonija na kojoj lokalni čarobnjak, Zmaj, bira mladu devojku i odvodi je u svoju kulu, a sve to zato što njihovu dolinu štiti od zlokobne Šume. Neočekivano će odabrati Agnješku, i tada kreće, za nju, potpuno drugačiji život.
Adelin Dijedone „Stvarni život“ (Laguna)

Dirljiva porodična drama. Umesto sigurnosti, nežnosti i ljubavi, ova porodica ima nasilnog oca i apatičnu majku. Priču nam kazuje desetogodišnja devojčica, hrabra, pametna i željna učenja, zaštitnica svog malog brata, koja stvara drugi svet pun nade u bolju budućnost.
Što je sporije govorio, to je izliv gneva koji će uslediti biti jeziviji. Mislim da je to za majku bio najstrašniji trenutak. Kada je znala da će se to desiti, kad ju je odmeravao, naslađivao se njenim strahom, odugovlačio. Pretvarao se da sve zavisi od njenog odgovora. Ali to je bila igra i ona bi svaki put gubila. I tada bi krenulo urlanje, a ukoliko ono ne bi bilo dovoljno, šake su mu priskočile u pomoć.
Adelin Dijedone
Usmeravala sam ga, objašnjavala mu sve što sam znala, to je bio zadatak koji sam imala kao starija sestra. I najčistiji oblik ljubavi koji može da postoji. Ljubavi koja ne očekuje ništa zauzvrat. On se stalno smejao, a njegov smeh je mogao da isceli sve rane.
Adelin Dijedone
Lana Bastašić „Mliječni zubi“ (Booka)

Detinjstvo bi trebalo da bude najsrećniji i najbezbrižniji period života. Međutim, nisu sva deca te sreće. Nažalost, neku decu umesto zagrljaja, podrške i zaštite, čekaju mračni prizori odrastanja. Srećom postoji borba, pa makar ona bila i imaginarna. Sve preporuke za ovu sjajnu zbirku priča.
Frederik Bakman „Medvedgrad“ (Laguna)

Priča o malom gradu, hokeju, velikim snovima, odrastanju, hrabrosti, bolu, izdaji, odanosti!
Galerija neverovatnih likova.
Zamalo? Pa ne možeš se zamalo popeti na brod. Ili si na brodu, ili si u vodi! Ali kad su svi ostali nesrećnici takođe u vodi, nikog više ne zanima da li si ti poslednji dospeo tu.
Fredrik Bakman
Miljenko Jergović „Herkul“ (Booka)

Knjiga o ratu, miru, mržnji, teškim sudbinama. Priča o Srbinu koji se posle više od trideset godina vraća u Sarajevo i priča o Hrvatu, domaru koji postaje general. Putevi im se ukrštaju jedne večeri, sticajem nesrećnih okolnosti, baš na dan važne fudbalske utakmice između Srbije i Hrvatske… Da li su mržnja i bunt nestali?
Rumena Bužarovska „Osmica“ (Booka)

Sjajna književnica, sa sjajnim pričama u sve tri zbirke. Kao što i sama kaže, ceni jednostavnost u pisanju, a govori nam mnogo o likovima, njihovim međusobnim odnosima, društvu koje utiče na te odnose, koristeći samo nagoveštaje i dajući mogućnost čitaocima da sami otkrivaju slojeve priče. Zbirka ima osam priča, u kojima dominiraju ženski likovi u različitim životnim dobima, smešteni u razne situacije. Žene uplašene, nesrećne, zbunjene, neshvaćene, poražene…