Knjige iz oblasti psihologije do sada nisam imao prilike da čitam, niti ću ih čitati u nekoj većoj meri u budućnosti. Sam naslov Škola za špijune me privukao, potom i sinopsis, pa sam odlučio da je kupim. Mada sam se pribojavao da li će to biti to.
Slobodno mogu da kažem da se knjiga sastoji iz dva dela koji su isprepletani. Jedan deo jesu objašnjenja kako se pamte stvari, šta je bitno, kako se vežba memorija, koja je hrana za mozak itd. Drugi deo se sastoji iz poverljivih spisa jednog KGB agenta i njegovih ličnih beležaka, na osnovu čega postoje pitanja u knjizi koja prate koliko ste toga zapamtili. Takođe, tu se nalazi mnogo vežbi, po nivoima, kako se vežba memorija i kako se određene stvari (npr. dugačke liste) uče.
Knjigu sam brzo pročitao, i naravno da sam na početnom nivou što se svih tih vežbi tiče. Ne možete za dva dana toliko poboljšati memoriju. Ali sve što sam pročitao je imalo smisla, tako da ću se na vežbe sigurno vraćati. Ima tu i zanimljivih vežbi koje nisu teške a koje možete raditi gde god. Tako da ko uvek ima sto stvari u glavi i brine kako ih lakše zapamtiti, neka pročita ovu knjigu.
Ovde nije bilo citata koje bih izdvojio, stoga ću opisati jednu vežbu (1. nivo):
Uzmite 6 šibica i razbacajte ih na stolu. Posmatrajte 4 sekunde, potom pokrijte šibice maramicom. Pokušajte da napravite isti raspored sa drugim šibicama.
1. nivo vežbe za memoriju
Detalji o knjizi:
Knjiga: Škola za špijune (Spy School – Are you sharp enough to be a KGB agent)
Autor: Denis Bukin (Denis Bukin)
Izdavačka kuća: Laguna
Godina izdanja: 2014. (za srpsko tržište 2019.)
Žanr: Psihologija, Edukativni
Kako sam saznao za knjigu: Video sam je na sajtu izdavačke kuće
Omiljeni lik: /
Najmanje omiljeni lik: /
Ocena: 9/10
Za još utisaka o romanima iz istog žanra, kliknite ovde.