Pretpostavljam da Matematika u svakodnevnom životu nije toliko čitana knjiga, ali kako sam ja profesor matematike, meni je bila zanimljiva.
Mislim da je ova knjiga negde i pisana za one koji imaju neko znanje o matematici. Naime, sastoji se iz 17 poglavlja. U prvom delu je pretstavljen konkretan problem (iz realnog života), dok se u drugom daje objašnjenje kako se taj problem rešava. Naravno, sa sve formulama (kada su potrebne). Zbog toga ti delovi mogu nekom da budu na smrt dosadni.
Ova knjiga može da mi super posluži da deci ispričam priče o nekim granama matematike i da ih eventualno tako zainteresujem.
Tu se javlja i problem koji po redu od deset budućih kandidata je odgovarajući budući muž za jednu devojku. Takođe, postoji problem koliko muškarac treba da bude udaljen iza devojke da bi imao najbolji pogled na njene noge. Ili, kako da prepoznate da li je neko falsifikovao poreske prihode.
Opet, najveći problem je što oni koji ne vole matematiku ovo neće ni pogledati, a mogle bi im makar priče o tome šta sve matematika može biti zanimljive.
I zbog samog koncepta knjige, u ovom slučaju neću izdvajati citate već jedan od zadataka (na kraju svakog poglavlja je dat po jedan zadatak). I pošto svako poglavlje govori o jednom problemu, izdvojiću ono koje mi se najviše i ono koje mi se najmanje dopalo.
Rasporediti deset tačaka tako da leže na pet pravih, od kojih svaka sadrži po četiri tačke.
srećno u rešavanju!
A ako uspete da rešite ovaj zadatak evo još jednog 😉
Rasporediti sedam tačaka tako da leže na šest pravih, od kojih svaka sadrži po tri tačke.
Držim fige!
Detalji o knjizi:
Knjiga: Matematika u svakodnevnom životu (Det Mathematikverführer)
Autor: Kristof Dreser (Christoph Drösser)
Izdavačka kuća: Laguna
Godina izdanja: 2008. (za srpsko tržište 2016.)
Žanr: Popularna nauka
Kako sam saznao za knjigu: Dobio sam je na poklon od koleginice
Omiljeno poglavlje: Muške fantazije
Najmanje omiljeno poglavlje: Zvučna matematika
Ocena: 7/10
Za još utisaka o romanima iz istog žanra, kliknite ovde.